Robotik cerrahide cerrahın deneyimi ve ameliyat sonrası tedavi yöntemleri

Konu Başlıkları

Uygulanan tedavi yönteminde cerrahın deneyiminin önemi nedir?

daVinci robotik cerrahi de, cerrah robotik teknoloji uygulanıyor olmasına rağmen kanserli prostat dokusunun çıkartılması sırasında çevre dokuların, idrar tutan kasların ve sinirlerin iyi korunmasında cerrahın deneyiminin en üst seviyede olması lazım. Bana göre temel olarak daVinci robotik sistemi hastalarına uygulayan bir cerrahın temel olarak üst düzeyde laparoskopik cerrahiyi yapıyor olması şarttır. Çünkü robotik cerrahinin temeli laparoskopik tekniktir. Bunu zaten iyi uygulayan deneyimli cerrahın robotik teknolojiyi kullanması üst düzeyde performansı ve sonucu da beraberinde getirir. daVinci robotik sistem ile ameliyat olmayı düşünen bir hastanın doktoruna mutlaka laparoskopik cerrahi konusundaki tecrübesini sorması gerekir.

Ameliyatta uygulanan teknik hastanın iyileşme sürecini nasıl etkiliyor?

daVinci robotik sistem ile klasik laparoskopiye göre daha rahat cerrahiyi uygulayabilme konusunda robot teknolojisi cerraha büyük destek sağlıyor. Daha iyi çevre dokuların korunması, daha az kanama, bunu sağlayan robotik kolların ve 3 boyutlu high definition görüntünün desteği ile hızlı ve kısa sürede iyileşme de hastaya kendiliğinden sunulmuş oluyor. Ancak cerrahın tecrübesi burada çok önemli. Ameliyatı robot tek başına yapmıyor. Deneyimli cerrah laparoskopik deneyimine robotik teknolojinin sağladığı avantajları kullanarak hastasına en iyiyi sunuyor.

Hastanın eski sağlığına kavuşması için uygulanan tedavi yöntemleri nelerdir?

daVinci robot ile penise giden sinirleri açık cerrahiye göre daha rahat, etkin ve kanamasız koruyoruz. Bu korumaya rağmen bir süre erkeklerde cinsel fonksiyon istenildiği şekilde oluşmayabilir. Bunun için uygun bir ilaç tedavisi ya da karşılıklı görüşme ile sorunların masaya yatırılması, ereksiyondaki sıkıntının alternatiflerle giderilebileceği söylenebilir. Örneğin daVinci robot ile ne kadar itina etsek bile sinirler çok hassas olduğundan geçici ve kısa bir süre ereksiyon etkilenebiliyor. Bu aşamada ben hastalarıma “Penil Rehabilitasyonu” nu uyguluyorum. Hastam Penil Rehabilitasyonu ile haftada bir ya da iki kez rahatlıkla ilişkiye giriyor. Bunun yanında erekte olan penis yapısında deformatif değişiklikler göze çarpmıyor.

Hızlı Randevu

Hızlı Randevu

Hastalığınız ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen randevu alınız.