Penil Rehabilitasyonu

Konu Başlıkları

Sinir koruyucu radikal prostat kanseri cerrahisinden sonra, peniste ereksiyonu sağlayan sinir ve damar demeti korunmuş olsa bile, ereksiyonun kazanılmasında bir süre geçmesi gerekebilir. Bu süre birkaç hafta ile 1-2 yıl arasında değişebilir. Bu çok farklı iyileşme sürecinin birçok nedeni olabilir. Bunlar:

  • Yaş
  • Ameliyat öncesindeki ereksiyon durumu
  • Ereksiyon kalitesini etkileyebilecek risk faktörleri (sigara içme, diabet, hipertansiyon gibi)
  • Cerrahi sırasında sinir demetine yakın bölgelerde kanama kontrolü için fazla koter kullanımı
  • Cerrahi sırasında sinir demetinin çok gerilmesine bağlı geçici sinir hasarı
  • Değişik sinir demeti anatomisi nedeniyle sinir demetinden bazı sinirlerin çıkartılmış olması
Peniste cinsel ilişki için yeterli ereksiyon olmadığı bu dönemde ereksiyonun sağlanması önemlidir. Bu ağızdan ilaçlarla yapılamıyorsa, penise ereksiyonu sağlayan ilaçların enjeksiyonu ile sağlanır.

Penis ereksiyonda beslendiği için, ereksiyonun olmadığı bu dönemde hem penisin beslenmesinin devamlılığını temin etmek, hem de cinsel yaşamın sağlanması açısından bu enjeksiyonun hastaya haftanın belirli günlerinde yapması öğretilir. Buna “Self İnjeksiyon” (kendi kendine enjeksiyon) denilmektedir.

Burada hastalarına bizzat Prof. Dr. Tibet Erdoğru tarafından gösterilen ve öğretilen Penil Rehabilitasyon amaçlı self-enjeksiyonda enjektörün hazırlanması, ilacın çekilmesi ve penise nasıl uygulanacağı detaylar adım adım fotoğraf ve şekiller eşliğinde yazılı olarak tekrar edilmektedir.


Ereksiyonu sağlayan ilaç karışımı hazırlanarak, steril ve vakumlu bir tüp içinde size verilecektir. Siz bu tüp içindeki ilacın ufak bir kısmını çok ufak iğnesi olan insülin enjektörüne çekerek, penise uygulayacaksınız. Resim-1’de steril vakumlu tüp içine hazırlanmış ve penise enjeksiyon için insülin enjektörüne çekilmiş ilaç görülmektedir. Bu bölümde steril vakumlu tüp içinden enjektöre bu ilaç nasıl çekilecek ve hangi noktalara mutlak suretle dikkat edilmesi gerektiği size adım adım aktarılmaktadır. 

Buradaki tüm detaylar hem penisteki ereksiyon dokularına doğru şekilde enjeksiyonu yapmayı açıkladığı gibi, enjeksiyon için ilacın steril şekilde enjektöre nasıl çekileceğini de içermektedir. Çünkü ilacın penise kesinlikle sterilzasyon kuralları içinde uygulanması gereklidir.

Resim-1: Ereksiyonu sağlayacak ilaç karşımı bulunan steril vakumlu tüp ve insülin enjektörüne ufak bir miktar çekilmiş ilaç

Her uygulamada yeni bir enjektör kullanılmalıdır. Bir kere kullanılan ya da steril paketi açılmış ancak uzun bir süre kullanılmamış olan enjektörler kullanılmamalıdır. Steril paket içindeki insülin enjektörü Resim-2’de görüldüğü, açma kenarlarından tutularak açılır.

Resim-2: Steril paket içindeki insülin enjektörünün paketten çıkartılması

İlacı çekeceğimiz enjektör paket dışına alınır ve tüpteki ilacın enjektöre çekilmesi için iğne ucunun steril kalmasını (mikrop bulaşmamasını) sağlayan kapağın açılması gereklidir. Ancak bu kapak, ancak steril-vakumlu tüpün lastik tıpasının alkollü (ya da evinizdeki kolonyalı) pamuk ile temizlendikten sonra çıkartılmalıdır. Kapak kapalı iken paketten çıkmış enjektörü herhangi bir yere, kapağı kazara açılmayacak şekilde koyabilirsiniz (Resim-3). Bu kapak kapalı kaldığı sürece iğneye temas olmaz ve mikrop bulaşmaz. Kapağı açıkken iğne ucu herhangi bir yere değmemelidir. Kapak açıkken hiçbir şekilde enjektör bir yere bırakılmamalıdır (Resim-3).

 
Resim-3: Kapağı kapalı iğneyi güvenle tezgah üzerine koyabilirsiniz. Ancak kapağı açık ve iğne ucu açıkken enjektörü hiçbir yere koymamanız, iğne ucunu hiçbir yere değdirmemeniz gerekir.

Steril paketinden çıkarttıktan sonra, kapağı kapalı şekilde tezgah üzerine güvenli bir şekilde enjektörü koyun. İlacın hazır bulunduğu steril-vakumlu tüpü elinize alın, kapağındaki lastik tıpanın çukur şeklindeki üzerine 4-5 damla alkol (ya da evinizdeki 80° kolonya) damlatın. Daha sonra alkollü bir pamukla bu tıpayı güzelce silin (Resim-4).

 
Resim-4: Steril vakumlu tüpün kapağındaki lastik tıpa üzerinin alkolle temizlenmesi

Tüpün tıpasını bu şekilde güzelce temizledikten sonra enjektörün kapağını çıkartın ve kapağı bir kenara koyun. Enjektörü ve iğnesini başka bir yere değdirmeden bir elinizde tutun, diğer elinizle kapaktaki tıpasını temizlemiş olduğunuz tüpü alın. Tüpün lastik tıpasına dik şekilde saplayın (Resim-5).

 
Resim-4: Steril vakumlu tüpün kapağındaki lastik tıpa üzerinin alkolle temizlenmesi

Tüpün tıpasını bu şekilde güzelce temizledikten sonra enjektörün kapağını çıkartın ve kapağı bir kenara koyun. Enjektörü ve iğnesini başka bir yere değdirmeden bir elinizde tutun, diğer elinizle kapaktaki tıpasını temizlemiş olduğunuz tüpü alın. Tüpün lastik tıpasına dik şekilde saplayın (Resim-5).

 
Resim-5:Enjektörün kapağını çıkartın ve iğneyi başka bir yere değmeden temizlediğiniz lastik tıpaya dik şekilde saplayın.

İğnesini dik şekilde tıpasına sapladığınız tüpü ters çevirin ve enjektörün içindeki pistonu geriye doğru çekerek, ilacı enjektörün içine çekin. Doktorunuzun önerdiği seviyeye kadar ilacı enjektöre çekin. Sonra iğneyi tıpadan çıkartın (Resim-6).

 
Resim-6:Tüpü ters çevirip, tüp içindeki ilacın bir bölümünün enjektöre çekilmesi.

Tüpü tezgaha koyun. Havada tuttuğunuz ve iğne ucunun bir yere değmemesine özen gösterdiğiniz enjektörün iğnesinin mikrop kapmaması için kapağını hemen kapatınız. Kapağını kapattıktan sonra enjektörü güvenli şekilde bir yere koyabilirsiniz (Resim-1). Kapağı kapalı enjektörü güvenle yakın bir yere koyduktan sonra, enjeksiyonu yapacağınız bölgeyi hazırlamanız gerekmektedir. 

Lütfen bir sandalyeye oturun ve iç çamaşırınızı indirin. Penisi tam başından tutup (penis cildinden tutmayın, zira penis gövdesi cilt içnde dönüp enjeksiyonu yanlış yerden yapmanıza neden olabilir), gerilecek şekilde çekin ve sağ ya da sol yanına yatırın ve bu şekilde sabit tutun. 

Resimdeki (Resim-7) bölgeleri dikkate alarak alkollü (ya da kolonyalı) pamuk ile enjeksiyonu yapacağınız penis yan duvar yüzeyini güzelce silin. Kapağını çıkarttığınız iğneyi kalem tutar gibi tutarak, ereksiyonu sağlayan süngersi dokulara ilacı verecek şekilde, dik açı ile ve iğnenin tümünü, penise tek bir harekette aniden saplayın. İğnenin hareket etmemesine ve ucunun çıkarak cilt altına ya da başka istenmeyen bir bölgeye girmemesine dikkat edin. 

Pistonu iterek, enjektör içindeki ilacın hepsini peniste ereksiyonu sağlayacak süngersi dokuya boşaltın. İlacın hepsini verdikten sonra, iğneyi çıkartın ve penis cildini sildiğiniz alkollü pamuğu iğnenin çıktığı noktaya 2 dakika süre ile bastırın. İğne deliğinden kanamasın olmaması çok önemlidir.

 

İlaç etkisinin 5-10 dakika içinde gösterecektir.

Resim-7: Peniste ereksiyonu sağlayan süngersi dokunun ismi corpus cavernosum’dur. İğne bu doku içine penisin sağ ya da sol yan duvarından dik açı ile yapılmalıdır. Penisin sırtından damar ve sinirler geçer buradan iğne yapılmaz, bu yapıları zedeler. Penisin altından idrar borusu (uretra) geçer, bu nedenle buradan da iğne yapılamaz, idrar kanalını deler. İğne sağ ya da sol yan duvardan uygulanmalıdır.