2 Soruda Prostat: Ağırlığına göre hangi teknikler kullanılıyor? Ameliyat sonrası cinsel yaşam

Konu Başlıkları

Prostatın ağırlığına göre hangi teknikler kullanılıyor?

100 gramın üzerindeki prostatlarda açık ameliyat öneriyoruz. Çünkü idrarın akışını engelleyen meyvenin hepsinin çıkarılması gerekir. Meyve çıkarılırken bir tane dilimi kalsa, o dilim tekrar yeni bir meyve halini alacaktır. 90 grama kadar ağırlığı olan prostatlarda, TUR yöntemi uygulanmaktadır. Eğer hasta kanı inceltici kullanma zorunluluğu varsa, kanama riski yüksekse lazer teknolojisi ile işlem yapılması uygun olur. Ancak lazer teknolojisi hastada kötü kullanılırsa, bu da büyük bir sorun oluşturur.

Eğer prostatın meyve kısmı yerine kabuk kısmını buharlaştırırsanız ve kabuk kısmın hemen dışındaki sinirler yanarsa, hasta ereksiyon fonksiyonu ile karşı karşıya kalabilir. Prostatın hemen yanındaki büzük kasların buharlaştırılması da, hastanın idrar kaçırmasına neden olur.

 

Ameliyat sonrası cinsel yaşama dönüş süreci nasıl gerçekleşir?

Daha anlaşılır bir açıklama yapacak olursak bunu bir elma örneği ile açıklamak mümkün. Çok güzel kıpkırmızı bir elma var. Halbuki elmanın içini bir kurt çürütmeye başlamış. Ama dışarıdan görünmüyor. Ama o kurdu da yakalamanız lazım. Elmanın içinden çürüğü yakalamak için bir iğne ile örnekler yani biyopsi alınıyor. Yakalandığı anda da elmayı vücuttan çıkarmak gerekiyor. Kabukta sıkıntı yoksa ve çürük içerideyse yani kanserli doku prostatın içinde ve prostatın kapsülüne sirayet etmemiş ise penise giden damarları ve sinirleri korumak mümkündür. 

Penise giden damar ve sinirler, prostatın hemen altındadır. İdrar kanalının hemen altından penise ulaşırlar. Bunlar incecik, soğan zarı gibi, katman katman zarlar içindedir. Zarları ayırarak sinirleri korumak ve kanserli prostatı çıkarmak gerekir. Bu sayede de sinirlerin koruması ve cinsel fonksiyonda devamlılık sağlanabilir.

 

Sinirlerin korunması durumunda ereksiyon fonksiyonu devam eder. Eğer sinirler korunmazsa ereksiyon fonksiyonu dolayısıyla hastanın cinsel yaşamı ortadan kalkar. İşte burada en önemli kısım robotik cerrahide laparoskopik cerrahi deneyimi büyük bir rol oynamaktadır. Sinirlere zarar vermeden hastanın yaşam konforunu en üst seviyede tutmak için robotik cerrahi hastalar açısından son derece avantajlı bir seçenektir. Prostat kanseri ve prostata bağlı hastalıklarda ameliyat sonrası cinsel fonksiyon için Prof. Dr. Tibet Erdoğru’nun hastalarına uyguladığı penil rehabilitasyonu hakkında bilgi için tıklayınız.

 

Hızlı Randevu

Hızlı Randevu

Hastalığınız ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen randevu alınız.