Robot gerçekten ameliyat sonrası erkekliği koruyor mu?

Konu Başlıkları

Özelikle 60 yaşın altında, infrafascial sinir koruyucu teknik ile iki taraftada penise giden sinir ağını ve damarlarını koruyorsanız ereksiyonun ek bir tedavi olmaksızın devam etme olasılığı literatür bilgileri ile %85-95 arsındadır. Bu açık cerrahide bildirilen oranlara bakıldığında çok anlamlı bir orandır.

Geç yaşta evlenerek bebek sahibi olmak isteyen prostat hastaları açısından, diğer tekniklerle robot tekniği arasındaki farklar nedir?

Prostat kanserinin cerrahisinde iyi huylu prostat büyümesindekinin aksine tümüyle prostat ve meni kanalları çıkartılmalıdır. Halbuki iyi huylu büyümede biz sadece idrar kanalında tıkanıklığa yol açan iyi huylu adenomu çıkartıyoruz. Bunun için halk arasında bilindiği şekilde greenlight, tur gibi yöntemleri kullanıyoruz. Ancak prostat kanserindeki cerrahisi radikal bir cerrahidir. Tümüyle prostat ve meni kanalları tamamen çıkartılır. Bu nedenle testislerde üretilen spermler artık dışarı çıkamaz. Bu hastalarımıza ameliyat öncesi sperm dondurma yöntemi uygularız.  Mesela 52 yaşında bir hastamız tek çocuğu olduğu için ameliyat öncesi sperm dondurmak istedi örneğin. Ve yeterli miktarda spermi dondurarak koruma altına aldık.

 

Robotik cerrahi her prostat hastalığında kullanılıyor mu?

daVinci robotik cerrahi prostat kanserinde en üst düzeyde etikili şekilde kullanılmaktadır. Ancak son dönemde çok büyük olan iyi huylu prostat büyümesinde büyümüş olan adenomun çıkartılmasında da robotik sistem kullanılmaya başlanmıştır. Ancak bu sayı çok sınırlıdır. Burada da önemli olan laparoskopik deneyime en üst seviyede sahip olunması gerekmektedir.

Hızlı Randevu

Hızlı Randevu

Hastalığınız ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen randevu alınız.