Robotik cerrahi ile prostat kanseri ameliyatı sonrası cinsel yaşam kalitesi

Konu Başlıkları

Prostat ameliyatından sonra hasta ne kadar süre sonra cinsel hayatına geri dönüyor?

Ereksiyon ameliyattan ne kadar süre sonra gerçekleşiyor?

Hastanın işlemden sonra ereksiyonunun başlaması için belli bir sürenin geçesi gerekir. Ameliyat sırasında ne kadar korunsa da o bölgedeki sinirler bir şekilde sağa sola çekilmekten etkilenmektedir. da Vinci Robot bu çekilme etkisini de en aza indirir. Ameliyat sonrası sinirlerin toparlanma ihtiyacı doğar. Sinirlerin ameliyat sırasında ne kadar etkilendiğine bağlı olarak eski durumuna gelmesi, 2 yıla kadar uzayabilir. Minimum 1 hafta 10 gün sonra ereksiyonları başlayan hastalar olduğu gibi 2 yıl sonra hiçbir sıkıntısı kalmayan kendini eskiye göre çok daha iyi hisseden hastalarım da vardır. Bu dönemde hastalara penil rehabilitasyonu yapılarak ereksiyon sağlıklı bir şekilde sağlanabilir. Burada önemli olan, bu aralıkta hastayı iyi tedavi ederek hem cinsel fonksiyonunu sağlamak hem de penise koruyucu olan bu rehabilitasyonu yapmak çok önemlidir.

Da Vinci cerrahisi ile sinirleri koruma şansına sahip miyiz?
Sinir korumanın yaş ile ilgisi var mı?

Sinirler, açık cerrahi ile de korunabilir.  Laparoskopik yani kapalı cerrahi doktora çıplak gözle değil, teleskop yardımıyla 10-20 kat büyüme sağlanabilmektedir. İki tür laparoskopi yöntemi vardır: İlki, iki boyutlu görüntü altında yapılan Klasik Laparoskopi. Ameliyat, iki boyutlu görüntü altında gerçekleştirilir. da Vinci Robot yardımıyla yapılan laparoskopi veya asıl adıyla da Vinci Robotik Cerrahi ile uygulanan cerrahi tekniği sayesinde robot laparoskopinin bazı zorluklarını bypass eder. Üç boyutlu high definition (yüksek çözünürlük) görüntü altında ameliyatı sağlanır. Kollar, vücudun içindeki robot kolları 7 doğrultuda ve 540° hareket edebilmektedir. Çok ince kollara sahip olan bu cihaz ile o bölgedeki sinirler rahatlıkla korunabilmektedir. En önemlisi robot kolların titreme etkisinin de olmamasıdır. Bu nitelikteki robot kolları ile 3 boyutlu iyi ve net görüntü altında ameliyat ile hata payı en aza iner.

Sinirlerin korunması yaşa bağlı olarak değişmektedir. Hastanın ameliyat öncesinde şikayetleri var mı? Sigara içiyor mu? Şeker hastalığı var mı? Ereksiyon durumu nedir?

Bu soruların yanıtları çok önemlidir. Robotik cerrahi işlem sırasında özellikle zar kısımlarının hepsini bir ağ şeklinden kurtarırsanız ki ona ‘Afrodit peçesi’ denir. Peçe tarzında koruduğunuzda ereksiyon foksiyonun devam etme olasılığı % 90’lardadır. Ancak bu başarının oranı, açık cerrahide çok daha azdır.

Hızlı Randevu

Hızlı Randevu

Hastalığınız ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen randevu alınız.