Üreter Taşlarında Böbreğe Geri Kaçma Riski

Konu Başlıkları

Böbreklerde oluşan ufak taşlar zaman içinde hareket veya idrar akımının etkisi ile yerinden oynayarak üreter kanalına düşebilir. Bu idrar kanalını aniden tıkadığı için böbrek içinde artan su basıncı (idrarın atılamamasına bağlı) etkisi ile böbrek kapsülü aniden gerilir ve çok şiddetli ağrıya yol açar.

Üreter kanalında 3 noktada kanal lümeni daralır. Bu dar bölgeler

  • Üreterin böbrekten kanalın çıktığı UPJ seviyesi
  • Üreterin ana damarları çaprazladığı alan (iliak çapraz denilmektedir)
  • Üreter kanalının idrar kesesine açıldığı nokta

Üreter kanalına düşen taşlar özellikle bu noktalarda lümene takılarak şiddetli ağrı ataklarına yol açar.

Üreter taşlarında eğer taşın çapı 7 mm’den büyük ise ilaç tedavisi ile düşme olasılığı azalmaktadır. Bu nedenle genellikle bu boyuttaki taş düşüren hastalara, gereksiz ağrı çekilmemesi ve böbrekte tıkanıklığa bağlı kan akım azalmalarından etkilenmemesi için endoskopik girişim önerilmelidir.

Endoskopik girişimde, idrar kanalından içeri girebilen ince optik sistem ve lazer ile taşların tümüyle kırılması uygulanır. Ancak bu esnada lazer vuruş etkisiyle taş böbrek içine kaçabilmektedir. Özellikle endoskopik cihazlarında fleksibl (kıvrılabilen) endoskop yoksa bu hastada taşın alınmadan tedavisinin yarım kalması anlamına gelmektedir. Fleksibl üreteroskop (endoskop) olan ekipmanlarda, böbreğin içine kaçan taş bu kıvrılabilen endoskop ile böbrek içine girilerek orada lazer ile kırılabilir.

Ancak taşın geri böbreğe kaçmadan ilk adımda sorunsuz kırılması ve tamamen taşın temizlenmesi için üreter içine ve taşın arkasına (yani taş ile böbrek arasına) akerdeon tarzında büzülebilen özel bir kateter yerleştirilerek, lazer ile kanal içinde kırma esnasında taşın geri böbreğe kaçması engellenebilir (Şekil-1-2).

Kısa süreli ve ekstra şekilde böbreğe kadar girilen fleksibl endoskopik kullanım gerektirmeden ve böbreğe kaçırılmadan müdahale edilebilen taşlarda, üreter kanalında tahriş olma riski de en aza inmiş olacaktır. Bu da daha hızlı iyileşme ve daha az ağrı şekilinde hastada rahatlık sağlayacaktır.

Hızlı Randevu

Hızlı Randevu

Hastalığınız ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen randevu alınız.