Fleksibl Sistoskopi Nedir?

Konu Başlıkları

Kıvrılabilen, ince ve ucunda kamera teknolojisi olan kamera sistemine fleksibl (kıvrılabilen) endoskop denilmektedir. Bu endoskop ile idrar kanalından girilerek mesane (idrar kesesi) içine bakılması, fleksibl sistoskopi olarak adlandırılmaktadır.

Feksibl sistoskopi, gerekli sterilizasyon ortamını sağlamak şartı ile, lokal anestezi altında ofis şartlarında rahatlıkla yapılabilir.

Özellikle idrar kesesi sonrasındaki idrar kanalı (üretra) içindeki olası patolojileri, mesane içindeki kanama odakları ya da tümörlerin teşhisinde çok önemli bilgiler sağlar. Ayrıca özellikle prostatı ufak ancak mesane boynu yüksek olan ve ciddi işeme sorunu olan erkek hastalarda veya prostat büyümesi nedeniyle idrar çeşitli idrar sorunu yaşayan hastalarda idrar kanalındaki yüksekliğin ya da kapanmanın görmemizi sağlar.

Bu videoda mesane boynu öncesindeki prostat tarafından sarılan idrar kanalına açılan meni kanalı tepesi (veru montanum) ve mesane içine doğru büyümüş prostat lobları çok rahat görülmektedir. Ayrıca 6 ay önce mesane kanseri nedeniyle başarılı şekilde TUR(MT) ameliyatı ile mesane tümörü tamamen kazınmış hastadaki kontroldeki normal mesaneyi göstermektedir.

Bu işlem yaklaşık 10 dakikalık bir hazırlık aşamasından sonra, üretra kanalına bir jel sıkılarak 2-3 dakikalık lokal anestezi uygulamasının ardından yaklaşık 1 dakika süren bir değerlendirmedir.

Uygulandıktan sonra kişi rahatlıkla hareket edip, yürüyerek, araba kullanarak tekrar iş yaşamına ya da sosyal yaşamına geri dönebilir. Bir kısıtlılığı gerektirmez. 

Hızlı Randevu

Hızlı Randevu

Hastalığınız ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen randevu alınız.

Hızlı Randevu