Prostat hastalıkları ve ameliyatları, neden erkekler için korkulu bir rüya?

Konu Başlıkları

Prostat, erkeklerde mesanenin yani idrar kesesinin çıkışında üreme için çok önemli olan bir bezdir.
Prostat bezi içinde öncelikle ileri yaşa bağlı olarak iyi huylu bir büyüme başlar. Bu büyüme zamanla, normal prostat bezini dışa doğru iter. Prostat büyümesi kalın kabuklu bir portakala benzetilebilir. Kalın kabuklu portakalın iç kısmı iyi huylu büyümeye başlar ve büyüyen bu kısım portakalın meyvesi haline gelir. Büyüyen kısmın ittiği prostat dokusu da kalın kabuk halini alır. Kanser asıl bu kabuktan çıkar. Tabi bu büyüyen meyve kısmı idrar kanalını daralttığı için de kişi idrarını yapmakta zorluk çeker. 

O zaman yapılması gereken işlem, meyve kısmının çıkarılmasıdır. Bunu açık yoldan ya da idrar kanalından girip elektrik enerjisiyle, sanki bir kabağın veya patlıcanın dolma yaparken içini oyar gibi kazıyabiliriz. Lazer enerjisi ile ise milisaniyeler içinde meyve kısmını çok hızlı ısıtarak buharlaştırabilirsiniz. Yapılması gereken şey, kabuğun içinde baskı oluşturan meyve kısmının tümüyle çıkarılmasıdır. Bu sayede hasta idrarını rahatlıkla yapabilir. Ancak kanser cerrahisi farklıdır. Prostat kanserinde portakalın kabuğu, meyvesi gibi tümüyle prostatı çıkartırız. Amaç kanser kontrolünü sağlamak ve hastaya kansersiz bir yaşam sunmaktır.

İşlemin başarısında cerrahın deneyiminin önemi nedir?

Bu meyve tam olarak çıkarılmışsa, teknik ne olursa olsun hasta işlem sonrası büyük bir sıkıntı yaşamaz. Burada teknikten çok, teknikle bütünleşen doktorun deneyimi ön plana çıkmaktadır. Çünkü kötü yapılmış bir açık cerrahi ya da minimal girişimsel olarak yapılan başarısız bir lazer işlemi, hastanın yine zorlanarak, yanma hissi ile idrar yapması yanında idrar kaçırmasına da neden olmaktadır. Bu nedenle cerrahın en iyi şekilde uyguladığı teknik ile ameliyatı gerçekleştirmesi, hastaya büyük avantaj sağlar.

Prostat kanserinde ise prostat ameliyatlarında en ileri teknoloji olan da Vinci Robotik Cerrahi tekniği de tümüyle alete ve robota bağlı bir cerrahi yöntemi değildir. Cerrahın radikal prostat cerrahisindeki klasik laparoskopik cerrahi deneyimi başarıda çok önemlidir. Zor ve dezavantajlarıyla laparoskopik cerrahiyi, robotun avantajları olmadan da rahatlıkla uygulayabilen deneyimli bir cerrahın, da Vinci robotik teknolojik desteği de alarak penisin sinirleri, damarları ve büzük kasların korunmasında en üst düzeyde koruyarak başarıyı sağlar.

Hızlı Randevu

Hızlı Randevu

Hastalığınız ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen randevu alınız.