Prostat Kanseri erken yaşta görülür mü?

Konu Başlıkları

Prostat kanseri her ne kadar erkeklerde ileri yaşlarda görülsede, erken yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir.  Benim 37 yaşında prostat kanseri olan hastam var. Literatürde en genç hasta 24 yaşında. Prostat kanseri hastalığı en yüksek oranda Amerikalı ve Afrika kökenlilerde görülmektedir. Prostat kanserinin 3 kesinleşmiş risk faktörü var: ırk, yaş, genetik.

Prostat kanseri yakalanma riski nedir?

Bir kişinin birinci derece akrabasında prostat kanseri varsa o kişinin prostat kanserine yakalanma riski normale göre 5-6 kat artabilir. Örneğin; Amerika’da yaşayan erkeklerde prostat kanseri görülme riski çok yüksek. Uzakdoğular’da bu oran çok düşük olduğu gözlenmiştir. Amerika’ya göç etmiş Uzakdoğulularda da görülme oranı yükseliyor. Çevresel faktörler de hastalığın ortaya çıkmasına neden oluyor. Yağlardan zengin beslenme bunda çok etkili. Kanser gelişiminde hücre seviyesindeki kalsiyum yüksekliğinin yanında fosfat yüksekliğinin de etkisi önemli. Tabii ağızdan alınan fosfatın bunda rolü var anlamına gelmiyor. Özellikle fosfat en fazla kabak çekirdeğinde ve ay çekirdeğinde var. Halk arasında kabak çekirdeği prostata iyi gelir diye düşünülür. Halbuki daha bilmediğimiz farklı riskleri de olabilir. Ancak kabak çekirdeği prostat kanserine yol açabilir diyemeyiz.

Prostat kanserinin gelişimi

İnsülin yüksekliğinin kanser gelişimine zemin hazırladığı ile ilgili kanının doğruluk payı nedir? Vücudumuzda insüline bağlı büyüme faktörü vardır. Bunun kanser gelişiminde önemli bir etkisi var. İnsülinin çok yüksek olduğu dönemlerde bu büyüme faktörü de etkileniyor. Bu sadece prostat kanseri için değil kolon kanseri için de meme kanseri için de geçerli. Yüksek insülin düzeyi oluşan hastalarda insüline bağlı büyüme faktörü etkileniyor. O yüzden yapılan araştırmalarda sadece insüline bağlı büyüme faktörü yüksekliğinin önemli olmadığı bazı alt oranların değişikliğinin de kanser oluşumuna daha etkili olduğu söyleniyor. Sonuçta bunların hepsinde genelde kalsiyum üzerinden hücresel seviyede etki eder.

Hızlı Randevu

Hızlı Randevu

Hastalığınız ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen randevu alınız.