Prostat Kanseri Risk Faktörleri

Konu Başlıkları

Prostat kanseri arttıran risk faktörleri aşağıdaki gibidir: Yaş. Prostat kanseri yaşa bağlı olarak yaş ilerledikçe artar.

Irk.

Henüz belirlenemeyen nedenlerden dolayı siyahi erkeklerin diğer ırklara mensup erkeklere göre prostat kanserine daha az yakalandığı tespit edilmiştir. Siyahi erkeklerde prostat kanseri görüldüğünde kanser daha agresif ve ileri boyutta seyretmektedir.

Aile geçmişi

Eğer ailenizdeki erkeklerde daha önce prostat kanseri görüldüyse kansere yakalanma riskiniz daha fazladır. Ayrıca eğer ailenizde meme kanseri (BRCA1 ya da BRCA2) geçmişi varsa bu durumda da prostat kanserine yakalanma riskiniz daha fazla olacaktır.

Obezite

Obez erkeklerde prostat kanserinin daha fazla görüldüğü ve tedavisinin de daha zor olduğu tespit edilmiştir.

Komplikasyonlar


Prostat kanseri şu tür komplikasyonlara neden olabilir ve aşağıdaki yöntemlerle tedavi edilebilir: 

Kanser yayılabilir (metastaz)

Prostat kanseri mesane gibi organlara sıçrayabilir ya da kan akışı veya lenf bezi ile kemiklere ve diğer organlara geçebilir. Prostat kanseri eğer kemiklere yayılırsa kemik ağrılarına ya da kemik kırıklarına neden olabilir. Prostat kanseri vücudun diğer yerlerine yayılsa da tedaviye cevap verme ihtimali vardır ve kontrol altına alınabilir ama tamamen tedavi edilemez.

İdrarını tutamama

 Hem prostat kanseri hem de tedavisi sırasında idrar kaçırma durumu ortaya çıkabilir. İdrar kaçırma tedavisi kanser türüne göre yapılır ve ne zaman iyileşeceği hastalığın şiddetine bağlı olarak değişir. Tedavi seçenekleri arasında sonda, ilaç ve ameliyat vardır.

Cinsel sorunlar

Prostat kanseri ve tedavisi sırasında (ameliyat, radyasyon veya hormon tedavileri dahil) cinsel sorunlar ortaya çıkabilir. Cinsel sorunları çözmek için ilaçlar, vakum cihazları kullanılabilir ya da sorunun kökten çözümü için ameliyat yapılabilir.

Hızlı Randevu

Hızlı Randevu

Hastalığınız ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen randevu alınız.