Prostat Kanserinde Yeni Tedavi Yaklaşımı

Konu Başlıkları

Prostat Kanseri‘nde yeni tedavi yaklaşımı “Kişiselleştirilmiş Tedavi” Yaklaşımıdır. Yani “Hastaya Özel Tedavi” planlanmalı ve buna göre takipleri ayarlanmalıdır.

A.B.D.’de 2010 senesinde 217.730 yeni teşhis vakasıyla prostat kanseri erkeklerde akciğer kanserinden sonra en çok teşhis edilen habis tümör türüdür. Prostat kanseri genelde 50 yaş sonrası erkeklerin hastalığıdır:

Kendilerinde prostat kanseri teşhisi konulan erkeklerin %90 dan fazlası, teşhis konulurken 60 yaşından daha yaşlıdırlar. Nüfusun ortalama yaşının artmasıyla ülkemizde de prostat kanserinin sıklığı giderek artmaktadır.

Yaşları 70 üzerinde olan erkeklerin %30 unda gizli prostat kanseri mevcuttur. Bu tümörlerin sadece bir bölümü herhangi bir zamanda daha hızlı büyümeye başlarlar ve tedavi edilmesi gereken tehlikeli bir hastalığa dönüşür.

Diğer yandan, özellikle Germ Hücre Mutasyonu olan erkeklerde (BRCA1 ve BRCA2 en mutasyonu) Prostat Kanseri riski çok artmaktadır. Bu mutasyona sahip ve aile hikayesi olan erkeklerde 50 yaşından erken bile prostat kanseri görülebilmektedir.

Bu nedenle, Prostat Kanserinde yeni tedavi yaklaşımı “Kişiye Özel Tedavi” seklinde planlanmalı ve buna göre takipleri ayarlanmalıdır.

Prof. Dr. Tibet Erdoğru

Hızlı Randevu

Hızlı Randevu

Hastalığınız ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen randevu alınız.