Kemiklere Yayılan Prostat Kanserinin Önlenmesi ve Tedavisi

Konu Başlıkları

Prostat kanseri vücudun diğer bölgelerine yayılırsa, hemen hemen her zaman kemiğe gider. Kemik metastazı ağrılı olabilir ve tehlikeli veya hatta hayatı tehdit edici olabilecek kırıklar (kırıklar) veya yüksek kan kalsiyum seviyeleri gibi diğer sorunlara neden olabilir.

Kanser prostat dışında büyüdüyse, kanserin kemiklere yayılmasını önlemek veya yavaşlatmak, tedavinin temel amacıdır. Kanser zaten kemiğe ulaşmışsa, ağrı ve diğer komplikasyonları kontrol etmek veya hafifletmek de tedavinin çok önemli bir parçasıdır.

Hormon tedavisi, kemoterapi ve aşılar gibi tedaviler bu konuda yardımcı olabilir, ancak diğer tedaviler daha spesifik olarak kemik metastazını ve neden olabileceği sorunları hedefler.

Bifosfonatlar
Bisfosfonatlar, osteoklastlar olarak adlandırılan kemik hücrelerini yavaşlatarak çalışan ilaçlardır. Bu hücreler normal olarak, sağlıklı kalmaları için kemiklerin sert mineral yapısını bozarlar. Prostat kanseri kemiklere yayıldığı zaman osteoklastlar sıklıkla aktif hale gelir ve bu da sorunlara neden olabilir. Bisfosfonatlar kullanılabilir:

Kemiğe yayılmış olan kanserin neden olduğu ağrı ve yüksek kalsiyum seviyesini azaltmak için
Kemiğe yayılmış olan kanserin büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olmak ve kırıkları geciktirmek veya önlemek için hormon tedavisi gören erkeklerde kemikleri güçlendirmeye yardımcı olmak
Zoledronik asit (Zometa) prostat kanseri için en sık kullanılan bisfosfonattır. Bu ilaç, genellikle her 3 veya 4 haftada bir intravenöz (IV) enjeksiyon olarak verilir. Bu ilacı verilen erkeklere kalsiyum ve D vitamini içeren bir takviye almaları tavsiye edilir.

Bazı doktorlar, kemiğe yayılan prostat kanserini tedavi etmek için başka bifosfonatlar kullanırlar.

Bisfosfonatlar grip benzeri semptomlar ve kemik ya da eklem ağrısı gibi yan etkilere sahip olabilirler. Ayrıca böbrek problemlerine de neden olabilirler, bu nedenle kötü böbrek fonksiyonuna sahip hastalar bu ilaçlarla tedavi edilemeyebilir.

Bu ilaçların nadir fakat çok ciddi bir yan etkisi çene osteonekrozudur (ONJ). Bu durumla, çene kemiğinin bir kısmı kan kaynağını kaybeder ve ölür. Bu diş çürümesine ve tedavi edilmesi zor olan çene kemiğinin enfeksiyonlarına yol açabilir. Bazı insanlar tedavi sırasında diş işi yapıldığında ONJ geliştirir. Birçok kanser doktoru, erkeklere bir diş muayenesi yapmaları ve bir bifosfonat almaya başlamadan önce herhangi bir diş veya çene problemi olduğunu önermektedir. Diş çürümesi ve fırçalama ile iyi ağız hijyeninin sağlanması, protezlerin uygun şekilde takıldığından emin olunması ve düzenli diş muayenelerinin yapılması da ONJ’nin önlenmesine yardımcı olabilir.

Denosumab (Xgeva, Prolia) prostat kanserinin kemiğe yayıldığı zaman yardımcı olabilecek başka bir ilaçtır. Bisosfonatlar gibi, denosumab da osteoklastlar olarak adlandırılan kemik hücrelerini bloke eder, fakat bunu farklı bir şekilde yapar. Bu ilaç kullanılabilir:

Kanser zaten kemiğe yayılmış olan erkeklerde kırık gibi sorunları önlemek veya geciktirmek için. Zoledronik asit artık çalışmıyor olsa bile yararlı olabilir.

Yaygın yan etkiler arasında mide bulantısı, diyare ve zayıf veya yorgun hissetme yer alır. Bifosfonatlar gibi, denosumab da ONJ’ye neden olabilir, bu yüzden doktorlar aynı önlemleri almayı önerir (ilaca başlamadan önce diş ve çene problemleri gibi).

Hızlı Randevu

Hızlı Randevu

Hastalığınız ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen randevu alınız.