Kadın Hastalarda Mesane Kanseri

Konu Başlıkları

Mesane Kanseri olan Kadınlarda, Yapay Mesane Yapılabilir mi?

Evet. Rahatlıkla robotik cerrahi ile yapılabilir.

Mesane kanseri daha sıklıkla erkeklerde görülmekle birlikte, günümüzde kadın hastalarda da mesane kanseri görülme oranı artmaktadır.
Erkeklerde prostat varlığı ve idrar kanalının uzun olması kanserli idrar kesesi alındıktan sonra, ince barsaktan yapay mesane yapmak için bir avantaj sağlamaktadır. Ancak kadında prostat bezi denilen organ yoktur ve idrar kanalı erkektekine göre oldukça kısadır. Bunun diğer bir anlamı kadınlarda idrar tutan büzük sistemi özellikle kısa ve daha hassastır.

Bu nedenle mesane kanseri olan kadınlarda, sıklıkla, idrar kesesi alındıktan sonra idrar yolları karın ön duvarına bir torbaya bağlanmaktadır. Bu kadınlarda kozmetik görünümde ciddi sorunlara neden olmaktadır. Diğer yandan mesane ile vajina da çıkarıldığı için ve bu esnada sinirler korunmadığı için, kadınlarda böyle bir cerrahiden sonra cinsel fonksiyonların devam etmesi söz konusu olamamaktadır.

Bu nedenle günümüzde özellikle ileri robotik cerrahi deneyimi ile,

  1. Kanser olan idrar kesesi robotik olarak çıkartılmakta,
  2. Bu esnada uterus (genellikle atrofik olan rahim) alınsa bile, vajina korunabilmekte,
  3. Vajinanın yanı sıra, sinir damar demeti de, erkek hastalardaki gibi korunabilmekte,
  4. İnce barsaktan küresel şekilde yeni mesane (yapay idrar kesesi) yapılabilmektedir…

 

Büzük koruyucu, sinir koruyucu ve küresel tipteki yapay idrar kesesi nedeniyle

  1. Bilinenin aksine idrar gece ve gündüz rahatlıkla tutulabilmektedir
  2. Cinsel fonksiyon devam edebilmektedir
  3. Kozmetik açıdan karın duvarında bir torba olmamaktadır

Yaklaşık olarak 6-8 saat süre bu ameliyattan sonra, hastalarımız genellikle 8-10 gün sonra evlerine gönderilmekte ve idrar sondası 14-20 gün sonra yapay mesane dikişleri kaynayınca alınmaktadır.

Kozmetik olarak karında sadece 5 delik izi ve torbasız bir karın ön duvarı olduğu için hem fonksiyonel, hem de kozmetik açıdan oldukça avantaja sahiptir.

Erkeklerde sinir koruyucu mesane kanseri ameliyatı yapılabilir mi?

Evet. Erkeklerde de cinsel fonksiyonu korumak amaçlı, robotik cerrahi ile sinir koruyucu cerrahi ile kanserli mesane çıkartılabilmektedir.

Sinir koruyucu olarak mesanesi alınan erkeklerde, ince barsaktan yapay yeni idrar kesesi yapılırken, küresel şekilde oluşturulmasına dikkat edilir. Bunun en önemli sebebi, küre şekilinin içindeki basıncın (bu hastalarda depolanan idrara ait hidrostatik basınç olmaktadır) eşit şekilde idrar kesesi çeperine etki etmesidir. Özellikle belirli boyutta ve küresel şekilde hazırlanan idrar kesesinde, sinir demetleri de korunduğunda ne gece ne de gündüz idrar kaçırma ya çok az ihtimalle ve bu hastalarda da sadece koruyucu pede kullanımı ile görülmekte ya da büyük çoğunlukla (%90 üzerinde) hiç görülmemektedir.

Aşağıdaki videoda erkek hastada kanserli mesane robotik cerrahi ile sinir koruyucu teknik ile alındıktan sonra, yine robotik cerrahi ile ince barsaktan küresel yapay idrar kesesinin gerçekleştirilmesi ve idrar yoluna bağlanması eğitsel olarak sunulmaktadır.

Prof. Dr. Tibet Erdoğru

Hızlı Randevu

Hızlı Randevu

Hastalığınız ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen randevu alınız.