Yapay Mesane sonrası Gece İdrar Kaçırması Nasıl Önlenir?

Konu Başlıkları

Hangi Tip Yapay Mesane ?

İnce barsak 50-60 cm lik bir bölümü alınarak, tüp şeklindeki barsak kısmı açılır. Bu ince barsak bölümünden çeşitli şekillerde yapay mesane olarak adlandırdığımız -tıbbi terimi ortotopik yeni mesane (ya da ortotopik mesane) olan idrarı depolayan ve boşaltan bir rezervuar yapılmaktadır.

Yapay mesane 50-60 cm lik bölümden farklı şekillerde oluşturulabilir. Ülkemizde özellikle açık ve sınırılı merkezde yapılan robotik cerrahilerde dahi en sık kullanılan yapay mesane tipi Studer tipi ortotopik mesanedir (Resim-1). Ancak tam bir küresel şekli olmaması nedeniyle bu şekilde yapılan yapay mesanelerde içinde depoladığı idrarın hidrostatik basınç yansımaları nedeniyle depolamasında sınırlılık yaşanabilir.

Resim-1: Birçok açık cerrahi ve birçok robotik cerrahi uygulamasında genellikle kullanılan Studer tipi yapay mesane

Bu nedenle daha küresel olan yapay mesane yapılması ile sıvı basıncı eşit olarak rezervuara yansıyacağı için, düşük hidrosatik basınç ile daha fazla idrar depolaması söz konusu olmaktadır. Bu da özellikle geceleri daha fazla miktarda idrarı daha düşük basınçla depolamayı sağlar ve idrar kaçırma riskini en aza indirmektedir.

Bizim kendi robotik cerrahi uygulamalarımızda, cerrahi sırasında gerçekleştirilen ve sadece dikiş ile yapılan (özel stapler kullanılmaksızın) modifiye U ya da W şeklindeki yapay idrar kesesi ile tam bir küresel mesane elde edilebilmektedir (Resim-2).

Resim-2: Robotik cerrahi uygulamalarımızda gerçekleştirilen tam küresel geometrik şekildeki yapay mesane uygulamamız

Peki sadece küresel şekildeki yapay idrar kesesi yeterli midir?

Hayır. Burada en önemli noktalardan birisi de mutlaka alınan ince barsak bölümünün en az 50 ancak en ideal 60 cm boyunda olmasıdır. Zira daha kısa ince barsak bölümü ile yapılan yapay mesanelerde, kapasite daha düşük olacaktır. Zaten tam küresel olmayan yapay idrar kesesi ile orantısız dağılan su basıncı dağılımı nedeniyle az miktarda idrar birikince kese içindeki su basıncı artmaktadır. Bir de kısa ince barsak segmenti ile yapılan kesenin sıvı kapasitesi de az oldu mu, idrar kaçırma kaçınılmaz olacaktır.

Bunun yanında mutlaka ama mutlaka iyi kaliteli uzun bir büzük fonksiyonu olan üretra hazırlanmalıdır (Resim-3).

 

Robotik Radikal sistoprostatektomi ameliyatını İzlemek için TIKLAYIN.

İdrar tutmaya cinsel sinir koruyucu yaklaşımın önemi var mıdır?

Kesinlikle vardır.

Özellikle leğen kemiği (pelvik bölge) alanındaki taban kaslarının kasılma gücü idrar tutmada oldukça önemlidir.

Cinsel fonksiyonu koruduğumuz sinir demetlerinin bu kasları uyarıcı etkisi de söz konusudur. Bu nedenle kadında ya da erkekte cinsel fonksiyonu koruyucu damar-sinir demetini koruyucu cerrahi yapılmışsa, mutlaka bu sinir uyarısının devamlılığının pelvik taban kas desteğine büyük etkisi olmaktadır.

Resim-3: Özellikle iyi hazırlanmış uzun ve büzük fonksiyonu korunmuş bir üretra erken idrar tutmada oldukça önemlidir. Ancak genelde gece idrar tutmasında mutlak etkisi tartışmalıdır

Kadınlarda yapay mesane sonrası idrar kaçırmayı önleyen başka mekanizma var mıdır?

Evet vardır. Rahim alındıktan sonra korunmuş olan vajina bölümünün yanları, çıkartılmış olan rahmin kenarlarından karın duvarına asan ligamentum rotundum adı verilen bağ dokuları uzun tutularak, vajinanın sağ ve sol kenarlarına dikilir ve böylece vajina üzerine oturmuş yapay mesane için mükemmel bir süspansiyon görevi gören destek dokusu kullanılmış olur.

  • Aşağıdaki 3 (kadınlarda +1) faktör idrarın geceleri de rahatlıkla kontrol edilmesinde oldukça önemlidir.
    ⦁ Küresel geometrik şekilde yapay idrar kesesi
    ⦁ Uzun ve fonksiyonel üretra
    ⦁ Sinir koruyucu yaklaşım
    ⦁ Kadınlarda vajina süspansiyonu

Hızlı Randevu

Hızlı Randevu

Hastalığınız ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen randevu alınız.