Prostat hastalığının baş göstermesinde ki başlıca sebepler nelerdir? Prostat hastalığına yakalanmamak için nelere dikkat etmeliyiz?

Konu Başlıkları

Prostat erkek üreme sisteminde çok önemli bir salgı bezidir. Prostatın temelde 3 hastalığı olabilir.
Kronik prostat iltihabı: bakterilerin neden olduğu iltihapların yanında nedeni anlaşılamamış iltihaplanmalarla da kendini gösteren bir durumdur. Sıklıkla genç erkeklerde ve genital bölgede devamlı dolgunluk hissi, gerilme ağrısı gibi kronik ağrı ile karakterize olabilir. Altında cinsel yolla bulaşan hastalıklar olabileceği gibi, mikroplar dışındaki neden genelde pek ortaya konamaz. Ancak tecrübeler göstermiştir ki, kronik prostat iltihap ağrıları soğuk hava ile şiddetlenir. Soğuk ve korumasız riskli cinsel ilişkilerden kaçınmak temel prensip olmalıdır.

İkinci olası hastalık: Prostatın iyi huylu büyümesidir. Büyümüş prostat idrar kanalına ciddi bası yapabilir hatta tıkayabilir. Bunu genelde ilk adımda ilaçlar tedavi etmeye çalışıyoruz. Bu yetersiz gelirse cerrahi uygularız. Bu iyi huylu büyümenin halen daha neden geliştiği açıklığa kavuşmamıştır. Ancak son yıllarda prostattaki kronik iltihap reaksiyonların büyümeye neden olduğuna dair bulgular vardır. Oturarak ya da ayakta işeme, idrarını tutmama ya da çok tutma, cinsel ilişkideki sıklıkla prostat büyümesinin alakası yoktur.

Üçüncü olası hastalık ise prostat kanseri’dir. Prostat kanserinde kesin risk faktörleri yaş, genetik ve ırktır. Uzakdoğu da çok nadirdir, ancak Amerika’da özellikle Afrika kökenlilerde çok sıktır. Amerika’ya göç etmiş Uzakdoğulu göçmenlerde de görülme oranı artmaktadır. Elimizde prostat kanserine yakalanmamak gibi önemli bir veri yoktur. Ancak yapılması gereken ve önerilen önemli unsurlar

  • Erken teşhis için mutlaka 50 yaşından sonra rutin kontrollere gitmelidir. Erken tanıda bu kontroller hayat kurtarıcıdır.
  • Özellikle doymamış yağ asitlerinin yüksek olduğu gıdaları tüketmemek lazımdır. Örneğin “fastfood” ya da diğer benzer hazır gıdalara karşı daha dikkatli olmak lazım.

 

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat Kanserinin robotik cerrahi ile tedavisi

Şekil-5: Üretrayı saran prostat ve içindeki kanalcıkların açıldığı bölümler ile “veru montanum” prostat ve üretrayı saran bölümler

Hızlı Randevu

Hızlı Randevu

Hastalığınız ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen randevu alınız.