Kompleks Böbrek Tümörlerinde Robotik Cerrahi ile Böbrek Korunarak Kanserli Doku Çıkartılabilir mi?

Konu Başlıkları

Günümüzde 4 cm çapından ufak böbrek tümörlerinde artık Parsiyel Nefrektomi, ya da diğer ismiyle Nefron-Koruyucu Tümör Eksizyonu, yani sağlam böbrek kısmının korunarak sadece tümörlü kısmın güvenlik sınırı sağlanarak çıkartılması, standart bir tedavi halini almıştır.

Geçmişte açık cerrahi olarak gerçekleştirilen bu cerrahi, günümüzde robotik cerrahi ile başarılı şekilde ve hastaya önemli avantajlar sağlayarak gerçekleştirilmektedir. Bu avantajlar:

4 cm çapındaki bir kitlenin vücuttan çıkartılması için açık cerrahideki gibi büyük ameliyat kesisine gerek yoktur.

Büyük ameliyat kesisinin iyileşmesi uzun vadede kaslarda güçsüzlüğe ve ameliyat yerinde fıtığa yol açabilir. Robotik ( ve laparoskopik) cerrahide ufak deliklerden kasları kesmeden bu cerrahi gerçekleştirildiğiden fıtık riski hemen hemen yoktur.

Büyük ve yüksek çözünürlüklü görüntü altında böbreğin bütün damarsal yapıları net olarak ortaya konabilir ve bu nedenle kanama çok az olmaktadır.

Bazı durumlarda böbrekte hiç iskemi (kansızlık) yaratmadan cerrahi yapılmaktadır.
Kanama az olduğu için ve ufak deliklerden robotik cerrahi gerçekleştirildiği için iyileşme çok hızlı olmaktadır. Ameliyat sonrasında ağzı çok az olmakta ve çok kısa sürede ağrısız döneme girilmektedir.

Ancak 4 cm üzerindeki kompleks böbrek tümörlerinde (tıklayınız) halen birçok merkezde açık cerrahi önerilmekte ve yapılmaktadır. Robotik cerrahideki tecrübenin artmasıyla, büyük ve kompleks böbrek tümörlerinde de robotik cerrahinin avantajları hastalarımıza sunulabilmektedir.

Videoyu oynat

Günümüzde robotik cerrahide elde edilen deneyim ile, açık cerrahidekine benzer hatta bazı durumlarda çok daha üstün kanser kontrolü ile, birçok kanser cerrahisi başarılı şekilde gerçekleştirilmektedir.

Bu videoda 39 yaşında bir erkek hastada (VG) yıllık yapılan check-up kontrollerinde, hiçbir şikayeti olmamasına rağmen, rastlantısal olarak saptanan büyük (8 cm çapındaki) böbrek merkezine doğru gelişmiş, oldukça kompleks böbrek tümörünün robotik cerrahi deneyimi ile minimal kanama ve hızlı iyileşme ile çıkartılması ve sağlam hemen hemen 1/2 böbreğin korunması videosu eğitsel amaçlı (hastanın izni alınarak) meslektaşlarımız için paylaşılmaktadır.

Büyük ve kompleks böbrek tümörlerinde de Robotik Cerrahi başarılı şekilde, minimal invaziv cerrahi (yani en zarar verici ameliyat) yaklaşımı ile kanser etkin şekilde kontrolü sağlanarak uygulanabilmektedir.

Prof. Dr. Tibet Erdoğru