Prostat Kanseri için Aşı Tedavisi

Konu Başlıkları

Sipuleucel-T (Provenge) bir tür kanser aşısıdır. Bedenin bağışıklık sistemini güçlendirerek korumayı amaçlayan geleneksel aşılardan farklı olarak bu aşı bağışıklık sistemini prostat kanserli hücrelere saldıracak şekilde güçlendirmeye çalışır. Aşı artık hormon terapisine cevap vermeyen ama aynı zamanda semptomların farklı şekilde ortaya çıktığı ileri seviye kanserli vakalarda kullanılır. Aşı her erkek için özel olarak hazırlanır. Aşının hazırlanması için beyaz kan hücreleri (bağışıklık sdistemi hücreleri) kandan birkaç saat içinde alınır ve özel bir makineye yerleştirilir. Sonra hücreler laboratuvara gönderilir ve prostat kanseri hücrelerinden ( prostatik asit fosfotaz ) alınan bir tür proteine maruz bırakılır.

Hücreler daha sonra doktorun muayenehanesine ya da hastaneye gönderili ve burada hastaya damar yolu ile verilir. Bu işlem 2 kere tekrarlanır, iki hafta sonra da yeniden uygulanır ve hastaya 3 doz verilmiş olur. Aşı büyüyen prostat kanserli hücreleri durdurmaz ama erkeklerin daha uzun yaşamasına yardım ettiği düşünülmektedir. Hormon terapisi ve kemoterapiden farklı olarak bu tedavi yöntemi hastaları iyileştirmez. Çalışmalar genellikle bu aşının kanser seviyesi fazla ilerlemeyen erkeklerde daha etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Aşı Tedavisinin Olası Yan Etkileri

Aşının yan etkileri hormon terapisi ya da kemoterapide olduğu kadar güçlü değildir. Yaygın yan etkileri arasında ateş, üşüme, yorgunluk, sırt ve eklem ağrıları, mide bulantısı ya da baş ağrısı görülebilir. Bu yan etkiler enjeksiyon verildikten birkaç gün sonra devam eder, sonrasında ise geçer. Bazı erkeklerde ise daha nadiren güçlü yan etkiler görülür. Bunlar arasında nefes alma sorunları, yüksek tansiyon vardır ve bu yan etkiler tedavi sonrasında geçer.

Hızlı Randevu

Hızlı Randevu

Hastalığınız ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen randevu alınız.