Böbrek Kanseri Ameliyatsız Tedavi Edilebilir mi?

Konu Başlıkları

Böbrek kanseri: Ameliyatsız Tedaviler Pek çok kişi küçük tümörlerin ameliyatsız alternatif yöntemler ile tedavi edilmesini tercih eder. Bu seçenekler arasında şunlar vardır:

Kanser hücrelerinin dondurularak tedavi edilmesi (kriyoablasyon):

Kriyoablasyon sırasında özel delikli bir iğne derinizin altına sokulur ve ultrason ya da diğer görüntüleme yöntemleri ile böbrek tümörüne ulaşılır. Bu iğnedeki soğuk gaz kanser hücrelerinin dondurulması veya soğutulması için kullanılır.

Kanser hücrelerinin ısıtılarak tedavi edilmesi (radyo frekanslı ablasyon):

Radyo frekanslı ablasyona sırasında özel bir mil derinin altına sokulur ve ultrason ya da diğer görüntüleme teknikleri kullanılarak böbrek tümörüne ulaşılır. Mil yardımıyla tümöre elektrikli akımı verilir ve böylece kanser hücreleri ısınır ya da yanar.

Bu tedavi yöntemlerin bazı hastalarda avantajları olabileceği gibi ameliyat olmak istemeyen hastalar için de uygun olabilir; böylece küçük böbrek tümörleri bu şekilde tedavi edilebilir. Kanserinize ve kanserinizin evresine göre doktorunuz ameliyat olmanız gerekip gerekmediğini size anlatacaktır. Ameliyat aynı zamanda kanama ve enfeksiyon riski olan bir yöntemdir. 
Kanser böbreğinize sıçradıysa ve tamamını kapladıysa diğer yöntemler ya da ilaçlar kullanılmaz, mutlaka ameliyat yapılması gerekir. Bunu anlamak için de rutin kontroller yapılması gereklidir.

Hedef odaklı terapi:

Hedef odaklı tedavi böbrek kanser hücrelerinin anormal hale geldiği ve çoğaldığı tespit edilen kısımlarına uygulanır. Bu ilaçlar kanser hücrelerinin vücudun diğer kısımlarına yayılmasını önler. Hedef odaklı tedavi ilaçları cabozantinib (CaboMetyx), axitinib (Inlyta), bevacizumab (Avastin), pazopanib (Votrient), sorafenib (Nexavar) ve sunitinib (Sutent) adlı ilaçlardır ve bunlar kanser hücrelerini besleyip kanserin yayılmasını sağlayan elementleri yüksek oranda bastırır. Temsirolimus (Torisel) ve everolimus (Afinitor) adlı hedef odaklı tedavi ilaçları da yine kanser hücrelerinin gelişip yayılmasını engeller. Hasta genlerinin hedef odaklı tedavilere nasıl yanıt verdiğiniz daha iyi anlamak için araştırmalar yapılmaya devam etmektedir.