Mesane kanseri transüretral rezeksiyonu (TURBT)

Konu Başlıkları

Sadece bir transüretral rezeksiyon (TUR) olarak da bilinen mesane kanseri (TURBT) transüretral rezeksiyonu, birisinin mesane kanserine sahip olup olmadığının ve eğer öyleyse, kanserin mesane duvarının kas tabakasını istila edip etmediğini belirlemek için sıklıkla kullanılır.

Bu aynı zamanda erken evre veya yüzeysel (kas invaziv olmayan) mesane kanserleri için en yaygın tedavidir. Çoğu hasta ilk tanı konulduğunda yüzeysel kansere sahiptir, bu yüzden genellikle ilk tedavidir. Bazı insanlar da tedavilerinin bir parçası olarak ikinci, daha kapsamlı bir TURBT alabilirler.

TURBT nasıl yapılır?

Bu ameliyat, üretrayı yerleştiren bir alet kullanılarak yapılır, bu nedenle karın içine kesilmesini gerektirmez. Genel anestezi (uyuduğunuz yerde) veya bölgesel anestezi (vücudunuzun alt kısmının uyuştuğu yer) alırsınız.

Bu operasyon için, üretra yoluyla mesaneye bir rezektoskop adı verilen bir sert sistoskop yerleştirilir. Rezektoskop, anormal dokuları veya tümörleri çıkarmak için ucunda bir tel döngüsüne sahiptir. Çıkarılan doku bir patolog tarafından bakılacak bir laboratuvara gönderilir.

Tümör çıkarıldıktan sonra tamamen yok edildiğinden emin olmak için daha fazla adım atılabilir. Kalan herhangi bir kanser, sistoskop ile bakarken fulgurasyon (tümör tabanının yakılması) ile tedavi edilebilir. Kanser, sistoskopla yüksek enerjili bir lazer kullanılarak da yok edilebilir.

Mesane Kanseri ile ilgili bu konulara da bakabilirsiniz.

Hızlı Randevu