Sadece bir transüretral rezeksiyon (TUR) olarak da bilinen mesane kanseri (TURBT) transüretral rezeksiyonu, birisinin mesane kanserine sahip olup olmadığının ve eğer öyleyse, kanserin mesane duvarının kas tabakasını istila edip etmediğini belirlemek için sıklıkla kullanılır.

Bu aynı zamanda erken evre veya yüzeysel (kas invaziv olmayan) mesane kanserleri için en yaygın tedavidir. Çoğu hasta ilk tanı konulduğunda yüzeysel kansere sahiptir, bu yüzden genellikle ilk tedavidir. Bazı insanlar da tedavilerinin bir parçası olarak ikinci, daha kapsamlı bir TURBT alabilirler.

TURBT nasıl yapılır?

Bu ameliyat, üretrayı yerleştiren bir alet kullanılarak yapılır, bu nedenle karın içine kesilmesini gerektirmez. Genel anestezi (uyuduğunuz yerde) veya bölgesel anestezi (vücudunuzun alt kısmının uyuştuğu yer) alırsınız.

Bu operasyon için, üretra yoluyla mesaneye bir rezektoskop adı verilen bir sert sistoskop yerleştirilir. Rezektoskop, anormal dokuları veya tümörleri çıkarmak için ucunda bir tel döngüsüne sahiptir. Çıkarılan doku bir patolog tarafından bakılacak bir laboratuvara gönderilir.

Tümör çıkarıldıktan sonra tamamen yok edildiğinden emin olmak için daha fazla adım atılabilir. Kalan herhangi bir kanser, sistoskop ile bakarken fulgurasyon (tümör tabanının yakılması) ile tedavi edilebilir. Kanser, sistoskopla yüksek enerjili bir lazer kullanılarak da yok edilebilir.

mesane evreleme2
TURBT’nin yan etkileri genellikle hafiftir ve genellikle uzun sürmez. Ameliyattan sonra idrar yaparken biraz kanama ve ağrı olabilir. Genellikle aynı gün veya bir sonraki gün eve geri dönebilir ve normal aktivitelerinizi bir veya iki hafta içinde devam ettirebilirsiniz.

TURBT tümörü tamamen ortadan kaldırsa bile, mesane kanseri sıklıkla mesanenin diğer bölgelerinde geri döner (tekrarlar). Bu başka bir TURBT ile tedavi edilebilir. Fakat TURBT’nin birçok kez tekrarlanması gerekiyorsa, mesane yaralanabilir ve fazla idrar tutma kapasitesini kaybedebilir. Bazı insanlar sık ​​idrara çıkma, hatta inkontinans (idrara çıkma kontrolü) gibi yan etkilere sahip olabilirler.

Rekürren, invaziv olmayan düşük dereceli tümörlerin uzun bir geçmişi olan hastalarda, cerrah bazen kistoskopi sırasında görülen küçük tümörleri (bunları çıkarmak yerine) yakmak için fulgurasyon kullanabilir. Bu genellikle doktorun ofisinde lokal anestezi (uyuşturucu ilacı) kullanılarak yapılabilir. Güvende ama hafif rahatsız edici olabilir.

Mesane kanseri invaziv olduğunda, mesanenin tamamı veya bir kısmı çıkarılmalıdır. Bu operasyona sistektomi denir.

Parsiyel sistektomi: Eğer kanser mesane duvarının kas tabakasını istila ederse ancak çok büyük değilse ve sadece bir yerde ise, mesane duvarının bir kısmı ile birlikte tüm mesaneyi dışarı çıkarmadan bazen çıkarılabilir. Mesane duvarındaki delik daha sonra kapatılır. Yakındaki lenf düğümleri de çıkarılır ve kanser yayılımı açısından incelenir. Kasları istila eden kanserli kişilerin sadece küçük bir kısmı bu ameliyatı yapabilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formPost comment