Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek kanserinde en sık karşımıza çıkan klinik belirti idrarda kanama ve karında ele gelen sert kitledir. Sıklıkla idrarda kanama, karında kitle gibi belirtilerin yanında diğer belirtilere de neden olabilir. Erken evredeki böbrek kanserlerinde genellikle hiçbir belirti olmamaktadır. Ve bu hastalar genelde başka nedenlerle yapılan ultrasonografi ya da radyolojik tetkikler sırasında rastlantısal olarak tanınır.

bobrek kanseri

Böbrek kanserinin teşhisinde ve değerlendirilmesinde batın ve böbreklerin incelenmesi gereklidir.

Bu incelemeler
•  Fizik muayene ve hikaye:
•  Ailede böbrek kanseri hikayesi var mı? Başka risk faktörleri var mı? Karında ele gelen kitle var mı?
• Kan analizi:
Böbrek kanserine eşlik etmesi beklenen belirtiler bulunmakta mı? Anemi ya da hiperkromazi, kanda yüksek kalsiyum, karaciğer fonksiyonlarında bozulma gibi
•  İdrar analizi:
İdrar da kanama var olup olmadığı ortaya konulmalı.
•  Ultrasonografi
Böbreklerin ultrasonografi ile değerlendirilmesi ilk planda en önemli tanı yöntemini oluşturmaktadır. Şüphe edilen kitle (Resim-2) genellikle Doppler ultrasonografi ya da ideal olarak bilgisayarlı tomografi ile ya da manyetik rezonans (MR) görüntüleme ile kesinleştirilir.

Böbrek Kanseri Teşhisi

Resim-3a ve -3b: (3a) Bilgisayarlı tomografi ile, (3b) MR ile yapılan değerlendirmede ortaya konulan böbrek kanserine ait kitleler (kırmızı ok ile gösterilmiş)

BÖBREK KANSERİ

Bilgisayarlı tomografi:
Enine kesitlerle tüm karın içi organların aynı anda değerlendirilmesini sağlamaktadır. Ayrıca özellikle damardan verilen kontrast madde ile, böbrekteki kitlenin kontrast maddeyi tutup tutmadığı ile kitlenin damarsal zenginliği açısından da fikir elde edinilir. Ayrıca kitlenin böbrek içindeki lokalizasyonu, ebatları kesin olarak vurgulanırken, bunların detayı planlanacak cerrahi tedavi açısından önemlidir. Böbrek ana damarların yapısal şekli (tek atar damar mı, damarlarda farklılıklar var mı?), böbrekteki damarların seyri ve tümör ile olan ilişkisi (atar damarın hangi dalı ya da dalları tümöre ulaşmaktadır) çok önemlidir. Böbrek ana atardamar ve toplardamarı ile yakın ilişkisi olmayan sınırlı bir tümör kitlesinde sadece tümörün alınarak geride kalan sağlam böbrek dokusunun kurtarılması çok önemlidir.

3 Boyutlu Bilgisayarlı Tomografi-Anjiografi:
Özel bir teknik ile, böbreğin kendisi, topar damarları, atardamarlarının anatomik yapısı ve tümörün 3 boyutlu görüntüsü bu değerlendirme ile alınır (Resim-5). Özellikle Laparoskopik ya da Robotik parsiyel nefrektomi (yani sadece kanserli dokuyu alarak, sağlam böbrek dokusunu hastada bırakılan yaklaşım) planladığım hastalarda ve özellikle bu hastalarda ana atar damarı tümüyle kapatmamayı düşündüğüm hastalarda kesinlikle bu değerlendirmeyi yapmaktayım. Böylece ameliyat öncesi damarsal yapılar, böbreğe nasıl ve hangi seviyeden girdikleri, böbrek içinde nasıl seyrettikleri ve tümör dokusu ile ilişkisi değerlendirilmiş ve bu yapılara göre cerrahi bir plan çizilmiş olmaktadır.

Böbrek kanseri 3 bouytlu bilgisayarlı tomografi

MR Görüntüleme :
Özellikle bilgisayarlı tomografinin kullanılamadığı bazı durumlarda teşhis ve az önce sözü edildiği gibi, tümörün böbrek içindeki damarsal yapılarla olan ilişkisini değerlendirmede yardımcıdır.

Biopsi:
Bazı vakalarda teşhis konusunda çok şüphe varsa gündeme gelebilir ve genellikle bilgisayarlı tomografi rehberliğinde yapılabilir. Ancak biopsinin patolojik değerlendirmede istenilen doğru tanıyı verememesi gibi bir sınırlama vardır. Bunlardan en önemlisi patolojik değerlendirme için alınan materyal genellikle yeterli olamamakta ve bu nedenle de teşhiste kesinlik söz konusu olmamaktadır.

 

Böbrek Pelvis Renalis Tümörü (Değişici Epitel Hücreli Karsinom)

Yandaki şekilde görüldüğü gibi böbrekte üretilen idrarı toplayan sarı renkteki kanallar vasıtasıyla böbrek havuzuna gelir ve üreter adı verilen idrar kanalı ile mesaneye taşınır. Mesanede depolanan idrar, işeme ile dışarı atılıncaya kadar burada bekletilir.
Değişici epitelyum hücreli karsinom denilen kanser türü işte bu bahsedilen yapıların içini döşeyen epitelyum tabakasından çıkar. Bu nedenle mesanedeki kanser tipi ile böbrek havuzunun kanser tipi aynıdır.
Böbrek içinde olduğu için böbrek kanserleri arasında size bilgi amaçlı sunulmuştur.
Bu kanser türüne böbreğin pelvis renalis tümörü denilir.

Böbrek Pelvis Renalis Tümörü

Böbrek havuzu (renal pelvis) ve üreter kanallarının içini döşeyen “değişici epitel hücreleri” nin yapısal bozukluğu ile değişicili epitelyum hücreli karsinom gelişir. Buna “üroteliyal karsinom” da denilmektedir.

Böbrek havuzunun değişci epitelyum hücreli kanseri, bütün böbrek kanserlerinin %72sini oluşturmaktadır. Eğer tümör erken başlangıç aşamasında satanmışsa kanserden tedavi olma ihtimali %90’ın üzerindedir. Ancak böbrek havuzu ve üreterde sınırlı olsa bile (doku sınırı dışına taşmamış) eğer derin kas tabaksına ilerlemiş ise kür şansı %15’lere düşebilir.

Böbrek Kanseri Tedavisi

Teşhis konulduktan sonra, prognozu (iyileşme şansını) etkileyen bazı faktörler vardır. Bu faktörlere göre tedavi seçeneği hasta ile görüşülür. Prognozu ilk adımda etkileyen iki faktör tümörün evresi ve tümör hücrelerinin “grade” derecesidir.

bobrek kanseri evreleri

Sorulması gereken ilk 4 soru

  • Tümörün evresi ve grade derecesi nedir ?
  • Tümör nerededir ?
  • Hasta ve diğer böbreğinin sağlığı nasıldır ?
  • Kanser tekrar mı etmiştir?

Eğer çok erken teşhis konulursa ve gecikilmemiş ise büyük bir çoğunluktaki böbrek havuz ve üreterdeki değişici epitelyum hücreli karsinom tamamen tedavi edilebilir.

Değişici epitelyum hücreli yüzeysel kanserlerin büyük bir bölümünde kanser hücrelerinin grade derecesi iyi iken, derin tabakalara sirayet etmiş tümörlerde bu grade derecesi kötüdür.

Eş zamanlı ya da farklı bir zamanda diğer karşı taraftaki böbrek sisteminde bu şekilde bir tümör görülme riski %2-4 arasındadır. Ancak böbrek pelvis renalis (böbrek havuzu) ya da üreter tümör saptanmış olgularda eş zamanlı ya da ilerideki takiplerde mesanede (idrar kesesinde) bu tip tümör gelişme riski %30-50 arasındadır.

Prof. Dr. Tibet Erdoğru
dr@tibeterdogru.com

Prof. Dr. Tibet Erdoğru’dan Randevu Alın.

5/5

Sizden Gelenler

oğ...n
oğ...nDoktor Takvimi
Read More
Merhabalar ben TİBET bey ile babamın mesane kesesınde olusan kötü huylu kitleden dolayı tanıştım. Randavu saatı gelınce tahlıllerın sonucuna gore bıze nasıl hareket etmemiz gerektıgını oyle guzel anlattıkı kendımı tıp tahsili almıs gıbı hıssettım ve sonunda robotik cerrahi ile ınce bagırsaktan mesane kesesı yapılıp degıstırılmesıne karar verdık.Amalıyat süreci aynen TİBET bey in bize anlattıgı gıbı ( robotik cerrahinin avantajı ve faydaları) olumlu ve basarılı olarak oyle guzel ve olumlu geçtiki maneviyan nasıl rahatladıgımızı anlatmaya kelımeler yetmez.Şu anda babam gunluk hayatında yasamını olabilcek enyuksek kalıtede devam edıp ıhtıyaclarını karsılayabılmektedır . Amalıyat sonrası TİBET beyın gecenın saat 3 unde bıle ıstanbul dan hastaneyı arayıp hemsıre lere babamın tıp bi degerlerını sorarken denk gelmıslıgım oldu gercekten meslegıne aşık ve boyle haketmıs nadir insanlardandır TİBET bey. SİZE VE EKİBİNİZE basarılarınızın devamını dıler nıce derman arayan ınsanlarımıza vesile olmanızı temenni ederım saygılarımla...
ah...n
ah...nDoktor Takvimi
Read More
Prof.Dr Tibet Erdoğru bey gerekli bilgileri aldı muayenesini gerçekleştirdi.Bizlere robotik cerrahi yöntemiyle nasıl bir yol izleyeceği ile alakalı ayrıntılı bilgilerle bizlere güven verdi.Verdiği bilgiler doğrultusunda operasyonu ertesi gün gerçekleştirdi ve taburcu olana kadar ki süreçte çok titiz bir şekilde alakadar oldu.Bizleri 2.gün sonunda Kayseri'ye uğurladılar. Kısa bir süre içerisinde günlük yaşantıma devam etmeye başladım. Kayseri den kliniğe gidene kadar ki süreçten itibaren kliniğin profesyonel ekibi bizi yalnız bırakmadılar. Sayın Prof.Dr.Tibet Erdoğru beye ve profesyonel ekibine çok teşekkür ederiz.
E. Çavuşoğlu
E. ÇavuşoğluDoktor Takvimi
Read More
Prof.Tipet Erdoğru hocam mesleğindeki bilgi ve becerisini hastaya verdiği değer ile yoğurmuş bir karakterde birisi.en ufak ayrıntıya kadar hastasıyla birebir ilgilenen sıradan hemşirelerin bile yapacağı işleri bizzat kendi yapan mütevazi bir insan.benim değerlerim çok ilerlemiş ve kanserde nerdeyse son aşamaya gelmiştim.başarılı bir amelyattan sonra prostat psa değerim sıfıra indi.3 ayda bir kontol olacağım inşallah nüksetmez.hocama ve asistanı başta olmak üzere tüm ekibine saygılarımı sunarım. Ergun Çavuşoğlu
M. gönenç
M. gönençDoktor Takvimi
Read More
Melih Gönenç Kişisel olarak benim bir doktoru tıbbi çerçevede değerlendirmeye kalkışmam elbette ki çok anlamlı olmaz.Ama benim bir doktorda aradığım en önemli şey kendisine GÜVEN duymam konusudur. Canınızı emanet ettiğiniz doktor size güven hissi veremiyorsa tedaviniz zaten baştan eksik kalacak demektir. Şikayetim dolayısıyla kendisine başvurduğum Tibet Hocam, ailemdeki mesane kanseri hikayesini de gözönüne alarak en doğru zamanda en doğru biçimde ve en doğru yöntemle müdahalede bulunmaya kalktığında sonsuz bir güvenle canımı kendisinin güvenli ve müşfik ellerine emanet ederken en ufak bir kuşku bile duymadım. Gözlerimi açtığımda yaşama sağlıklı bir merhaba diyeceğime emin olarak yattım ve capcanlı bir biçimde gülümseyerek uyandım. Uyandığımda başucumdaki beyaz önlüklü melekler Tibet Hocamızın yarattığı güvenli ortamın diğer güzel tarafıydı. Ülkemizin medarı iftiharı Tibet Hocam, ellerine, engin bilgine ve insanlık sevgisiyle dopdolu kocaman yüreğine sağlık. İyi ki varsın !
Y. İnal
Y. İnalDoktor Takvimi
Read More
Mesane kanseri teşhisi koyup robotik cerrahi ile başarılı bir operasyonla ince bağırsaktan yeni mesane yaparak beni sağlığıma kavuşturan Sn.Prof.Dr.Tibet Erdoğru'ya hastalığım süresi ve sonrasında tüm yardım ve destekleri için sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Y. İnal
Y. İnalDoktor Takvimi
Read More
Teşekkürler Doktorum diyerek başlamak istiyorum cümleme. Çünkü bizim için yaşama atılan 2.şansttı. Tesadüfen cekap için gitmiştik hastaneye öğrenir öğrenmez hastalığımızı sizi bulduk.O şansıda siz bize mucizevi parmaklarınızla verdiniz. Eşimi önce yaradana sonra sizinle karşılaşmamla tekrar başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğiniz sag böbrek tümörü ameliyatıyla yaptınız. Eşimi ameliyat yaptığınız gün kurban bayramı arifesiydi. Özel gün demeden bizi bekletmeyip ameliyata aldınız. Gerçekten işini çok mükemmel yapan tanıdığım en iyi doktorsunuz.Tibet bey,eşim mesane kanseri ameliyatı olalı 8 yıl oldu. ALLAHA şükür durumu iyi. ALLAH Sizden binlerce kez razı olsun. Ve hala daha mesafeler yakın olmasada aradığımızda cevap verdiğiniz için ve hasta takibini bırakmadığınız için sonsuz teşekkürler doktorum .
Karan ailesi
Karan ailesiDoktor Takvimi
Read More
Tibet Hoca 01/06/2016 tarihinde babamın laparoskopik robotik yöntemle mesane ameliyatını gerçekleştirmiştir. Kendisiyle ameliyat ve ışın tedavisi arasında kaldığımız ve çok endişeli olduğumuz bir dönemde doktor araştırırken hakkında yazılan olumlu yazılar sayesinde randevu almaya karar vererek tanıştık. O ana kadar kararsız olan babam Tibet Hoca ile ilk muayenesi sırasında kararını verdi. Hasta ve yakınlarına olan yaklaşımı güvenilir tavrı , bilgisi ile hepimize güven verdi .Hiçbir sıkıntı olmadan ameliyatı gerçekleştirdi her türlü sorumuza yanıt vererek ameliyat sırasında dahi tarafımıza bilgilendirme verilmesini sağlamıştır.Gerçekten az bulunan ender doktorlardan biridir; iyiki kendisiyle tanışmışız yolu hep açık olsun. İlk defa bir doktor hakkında yorum yazıyorum ve çevremizde herkese anlatıyor ve tavsiye ediyoruz keşke her doktor Tibet Hoca gibi olsa. /Karan Ailesi
Previous
Next

Prof. Dr. Tibet Erdoğru’nun ileri seviye robotik cerrahi ameliyatları hakkında daha fazla bilgi için youtube kanalı ziyaret edebilirsiniz.