Robotik Mesane Kanseri Ameliyatında İnce Barsaktan Yeni (Yapay) Mesane Yapılırken Sertleşme Sinirleri ve Damarlarının Korunmasında Önemli Noktalar

Konu Başlıkları

Öncelikle şu iki soruya açıklık kazandırarak başlamalıyız:

1. Mesane kanseri nedeniyle idrar kesesi alınan erkeklerde robotik yapay mesane her tümör aşamasında yapılabilir mi?

Prostat içindeki idrar kanalına tümörün girmediği her durumda evre T2 ve T3a evresindeki her mesane kanseri hastasına mesane yani idrar kesesi alındıktan sonra, ince barsaktan yeni (yapay) mesane yapılabilir

2. Mesane kanseri nedeniyle robotik olarak idrar kesesi alınan ve yapay mesane yapılan erkeklerde cinsel fonksiyonu sağlayan damar ve sinirler korunabilir mi?

Evet kesinlikle korunabilir.
Özellikle robotik cerrahi teknolojisinin sağladığı 15 kat büyütmeli, yüksek çözünürlüklü net görüntü yardımı ile, cerrahi ve anatomik deneyim ile mesane, seminal bezler ve prostat çevresindeki sertleşmeyi sağlayan damar ve sinirler rahatlıkla korunabilir.

Erkeklerde cinsel organa giden sinir demeti kuyruk sokumu kemiği iç bölümündeki köklerden gelir ve mesane arkasından aşağıya doğru ilerler, seminal bez ve prostat bezinin çevresini sararak penise uzanır (Resim-1)

Robotik cerrahi teknolojisinin cerraha sağladığı avantajlar ile

 • 15 kat büyütmeli görüntü
 • Yüksek çözünürlüklü 3 boyutlu görüntü
 • Titremeyen görüntü ve cerrahi enstrümanlar
 • Minyatür nitelikteki cerrahi kollar

anatomik cinsel fonksiyonun sağlayan damar ve sinir demetlerinin detaylarının bilinmesiyle cerrahi yapıldığında ereksiyon korunabilmektedir.

Robotik cerrahi sırasında sertleşmeyi sağlayan özellikle sinirlerin hasar görmemesi için, (Resim-2’deki sınırlardan cerrahi, sinir koruma prensiplerine göre yapıldığında)

1.İlk adımda mesane ile kalın barsak arasına girilmeli ve seminal bezlere çok yakın cerrahi yapılmalı ve bu yapılırken

 • seminal bezler fazla çekilmemeli.
 • Seminal bezlerin damarları koter ile yakılmamalı.
 • Bu aşamada hiç bir şekilde koter kullanılarak ısı hasarı yapılmamalı.
 • Seminal bezin damarları, tek tek, kliplerle kontrol edilmeli

2. Üreterler mesaneye giriş noktasından ayrıldıktan sonra mesaneye, risk oluşturmayacak nitelikte yakın cerrahi yapılmalı ve bu aşamda kesinlikle koter ya da benzeri yüksek ısı yaratan damar kontrol sistemleri kullanılmamalı, sadece damarlar tek tek kliplerle kontrol edilmeli ve makasla ısı oluşturulmadan kesilmelidir.

3. Pudendal sinir kökü de olmak üzere, ereksiyon ve orgazm sinirlerine hasar verecek niteikte geniş cerrahi uygulanmamalı ve yüksek ısı yaratan damar kontrol sistemlerinden kaçınılmalıdır.

4. Prostat çevresindeki yapraklar (endopelvik fascia, levator fasciası ve prostatik fascia) hastanın üzerinde bırakılacak şekilde korunmalıdır ve bu aşamada koter kullanılmamalıdır.

5. Mesane boynu altından prostat pedikülü prostata yakın olarak kliplerle kontrol edilmeli ve mesane arkasındaki “Denonvlliers” fasciası açıldıktan sonra prostatın damarı tek tek kliplerle kapatılmalı ve ayrılmalıdır. Prostat damarları kontrolünde aşırı ısı yaratan ve çevre yapılarıda yüksek ısı ile etkileyen damar kontrol sistemleri ya da koter kullanılmamalıdır.

6. Prostat aşırı gerilmemeli ve sinir demeti üzerinde germe etkisine bağlı hasar oluşturulmamalıdır

Resim-2: Beyaz çizgili sınırdan cerrahi, sinirler üzerinde gerilme hasarı ve ısı tahribatı oluşturulmaksızın, gerçekleştirilmelidir.

Bu robotik cerrahideki yukarıda adı geçen adımlar disiplinli şekilde yerine getirildiğinde erkek hastada, özellikle sertleşme fonksiyonunun idamesindeki risk faktörleri aşırı değilse – aşırı sigara içimi, kontrolsüz şeker hastalığı gibi- ereksiyon fonksiyonu ve orgazm hissi rahatlıkla korunabilmektedir.

Mesane kanseri olan bir erkek robotik cerrahi teknolojinin sağladığı teknik avantajlar ile

 • İdrar kanalına bağlanan yeni yapay mesane ile idrarını tutabilir ve depolayabilir.
 • İstediği zaman idrarını boşaltabilir
 • Cinsel fonksiyonunu rahatlıkla devam ettirebilir
 • Orgazm hissini sürdürebilir

Robotik cerrahi sonrasında mesane çıkartıldığında, sertleşme ve orgazm hissinin devam etmesi için, damar ve sinir demeti resim-3’deki diagramdakine benzer kalabilmelidir.

Resim-3: Robotik cerrahi ile mesane çıkartıldıktan sonra hasta tarafında korunarak kalması gereken damar ve sinirler sarı renkli yapılar: sinir demetleri, kırmızı renkli yapılar: atar damarlar, mavi renkli yapılar: toplar damarlar

Hızlı Randevu

Hızlı Randevu

Hastalığınız ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen randevu alınız.