Robotik cerrahinin hasta için avantajları nedir?

prostat kanseri ve robotik cerrahiDetaylı ve net görüntü altında en derin noktalarda bile minyatür bir el gibi çok yönlü hareket kabiliyetine sahip küçük ve narin robotik kollar ile arzu ettiğiniz ameliyatı yaparken çevredeki dokuları da en az kanama ile en üst düzeyde korumaktasınız. Bu da deneyimli cerraha daha başarılı bir ameliyat, hastaya ise hızlı iyileşme ve fonksiyonlarında en üst seviyede korunma imkanı sağlamaktadır. Prostat kanseri, mesane kanseri, böbrek kanseri aemiyatlarında robotik cerrahi ve operasyonu gerçekleştiren deneyimli bir cerrah ile ameliyat sonrası günlük yaşama hızla dönülebiliyor.

Hastayı robot mu ameliyat ediyor?

Hastayı robotun teknolojik avantajlarını kullanarak cerrah ameliyat etmektedir. Hastayı bir sistemin için koyarak bir program yazıp cihaz içinde bırakıp robot tarafından ameliyatın yapılması gibi bir düşünce söz konusu değildir. Burada hastalarımız açısından en önemli nokta robotik cerrahiyi uygulayan cerrahın özellikle laparoskopik teknikle yapılan ameliyatlarda deneyimli olmasıdır. Zira robot, cerraha önemli teknolojik avantajlar sağlayan bir cihazdır ve laparoskopik cerrahide ne kadar deneyimli de olsa cerrahın karşılaştığı sorunların daha rahat giderilmesine ve en üst düzeyde ameliyatın cerrah tarafından gerçekleştirilmesini sağlar.

Robot cerrahisinde, cerrahın rolü nedir?

Yukarıdaki soruda da vurguladığım gibi daVinci robotik cerrahide laparoskopik cerrahi deneyimine sahip bir cerrah, iki boyutlu ve düz cerrahi aletler ile ameliyatı gerçekleştirdiği için ameliyat sırasında hareket sınırlaması ile karşı karşıyadır. da Vinci robotik sistemin sahip olduğu teknolojik avantaj ile deneyimli laparoskopik cerrah daVinci’nin sağladığı avantajlar ile üst düzeyde ameliyatı gerçekleştirmektedir. Bilimsel arenada daVinci Robotik Cerrahi’nin adı aslında Robot Yardımlı Laparoskopik Cerrahidir. Ancak robot adı altında ileri sürülen bazı cihazlarla, ki bunlar gerçekte robot değildir,  kavram kargaşası yaşandığı için genelde da Vinci Robotik Cerrahi terimi kullanılmaktadır. Özetle robotik cerrahinin en üst düzeyde gerçekleştirilebilmesi için özellikle laparoskopik cerrahi konusunda deneyimli ve robotik teknolojiyi bu cerrahi tekniğe rahatlıkla adapte edebilen bir cerrah ile en üst seviyede performans alınabilir.